Wiadomości
parafiacielmice.pl
Z dniem 24 października 2020 r., Ks. Arcybiskup Metropolita Katowicki w związku z aktualną sytuacją epidemiczną, udziela na ten czas dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św.
Poleca zachowywanie wszystkich norm sanitarnych, również przy przyjmowaniu Komunii św., oraz zachowaniu dystansu społecznego i limitu ograniczającego ilości osób zgromadzonych w kościołach.
Informuje jednocześnie, że zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku odpust zupełny za zmarłych można zyskiwać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc.
Prosi też o włączenie się parafii w działania charytatywne wobec osób w starszym wieku i chorych.

DOKUMENTY:
28 października 2020 r.
WEZWANIE METROPOLITY KATOWICKIEGO DO MODLITWY W INTENCJI USTANIA PANDEMII, O POKÓJ I ŁAD SPOŁECZNY DLA WSPÓLNEGO DOBRA

Czytaj więcej:

APEL RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W SPRAWIE OCHRONY ŻYCIA I POKOJU SPOŁECZNEGO

Czytaj więcej:

OŚWIADCZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI PO NIEDZIELNYCH PROFANACJACH KOŚCIOŁÓW

Czytaj więcej:


Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, dnia 16 października br., w komunikacie dotyczącym zasad sanitarnych podczas zgromadzeń religijnych napisał :
  • Wobec zwiększającej się liczby zakażeń koronawirusem i nowych obostrzeń sanitarnych, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych, zwracam się do wszystkich wiernych z prośbą o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń
  • Niech udział we Mszy świętej, Komunia św. i sakramentalna Spowiedź św., adoracja eucharystyczna i modlitwa Słowem Bożym, również w ciągu tygodnia – z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa sanitarnego – staną się dla Wszystkich źródłem odwagi i duchowej siły.
Ks. Arcybiskup Metropolita Katowicki przypomina o aktualności dyspensy z dnia 28 maja 2020 r., iż w obecnej sytuacji epidemicznej osoby chore, starsze i zagrożone, a także mające uzasadnione obawy przed zarażeniem - objęte są dyspensą od obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane.

Księża Biskupi zwracają uwagę , że osoby zdrowe /dorośli, młodzież i dzieci/, które pozostają aktywne zawodowo i wypełniają swoje obowiązki dnia codziennego, co do zasady nie są zwolnione z obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta.

Wierni, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie spełnić obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. (np. z powodu zbyt małej liczby miejsc dostępnych w kościele), powinni postarać się uczestniczyć w Eucharystii w dzień powszedni lub przynajmniej poświęcić odpowiednią ilość czasu na adorację Najświętszego Sakramentu, a w ostateczności pobożnie uczestniczyć w domu we Mszy św. transmitowanej przez media.