Wiadomości
parafiacielmice.pl
„Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą"
Św. Jan Paweł II

Szczęść Boże,
W związku z czynnym zaangażowaniem Parafii w dzieło pomocy rodzinom syryjskim, zostaliście włączeni do grona Darczyńców i Dobrodziejów programu Rodzina Rodzinie, największego programu pomocy humanitarnej w historii Polski. Rodziny syryjskie pamiętają o Was w modlitwie, do której dołącza się codziennie Caritas Polska.
Jesteście w sercach ludzi, dla których Wasz gest jest gwarantem przetrwania najgorszych chwil w ich życiu. Dlatego, dziękując za Wasz nieoceniony wkład w odbudowywanie i podtrzymywanie funkcjonowania społeczności syryjskiej, zachęcam do dalszego wsparcia rodzin w Syrii. Program każdego dnia niesie realną pomoc materialną najuboższym rodzinom w Aleppo. Jest też znakiem solidarności Polaków wobec narodu syryjskiego, co pomaga mu przetrwać ten trudny czas.
Przypominam, że w ramach programu Rodzina Rodzinie nadal można objąć wsparciem potrzebujące rodziny w następującej formie:
  • Patronat roczny (nowe zasady wejdą w życie od połowy grudnia) — 12-miesięczne wpłaty w wysokości wybranej przez Darczyńcę.
  • Gest Solidarności — jednorazowa wpłata w dowolnej wysokości.
Aby udzielić pomocy konkretnej rodzinie należy wypełnić deklarację na stronie https://rodzinarodzinie.caritas.pl i objąć wsparciem rodzinę. Wówczas na podany adres e-mail zostanie wysłana wiadomość z numerem subkonta danej rodziny, której będą przekazywane środki oraz jej numer ID.
Uprzejmie informuję również, że od grudnia 2019 zmieni się system deklaracji — będą one zakładały wsparcie roczne, a nie półroczne, jak dotychczas. Będziemy o tym wkrótce informować ponownie. Deklaracje wypełnione przed grudniem 2019 będą obowiązywać na starych zasadach — tak więc przykładowo jeśli deklaracja w Parafii została wypełniona we wrześniu 2019, obowiązuje ona do lutego 2020. EWentualna kolejna deklaracja będzie już jednak zakładała pomoc przez okres roku. Ta zmiana zostanie wprowadzona ze względu na liczne prośby od darczyńców, którzy preferują angażować się od razu na 12 miesięcy.

Niniejszy list kieruję do Was, by zaproponować rozwiązania mogące udoskonalić realizację programu w Waszej Parafii. W wielu parafiach z nami współpracujących jest wyznaczany koordynator grupy, który kontaktuje się z nami, otrzymuje informacje, wsparcie i dodatkowe materiały. Dzięki zorganizowanemu działaniu parafia udziela pomocy rodzinie, a jednocześnie uaktywnia i integruje członków wspólnoty parafialnej. Podczas naszych wizyt w parafiach zauważyliśmy, że to dzięki takim wolontariuszom — koordynatorom, wielu parafiom udaje się stale wspierać program, często nawet obejmować pomocą kilka rodzin jednocześnie.
Mając na uwadze powyższe, informuję o gotowości Zespołu programu Rodzina Rodzinie Caritas Polska do zacieśnienia relacji z Parafią oraz lokalnym koordynatorem inicjatywy. Bardzo proszę o przekazanie lub potwierdzenie kontaktu do osoby koordynującej zbiórki w Parafii, również mailowego. Dzięki temu będziemy w stanie przekazywać do Parafii materiały dla Darczyńców m.in informacje na temat wybranych rodzin i sytuacji w Syrii, specjalne podziękowania i inne materiały do dystrybucji i wykorzystania.

Jednocześnie bardzo proszę o przekazanie informacji na temat Państwa oczekiwań odnośnie naszej współpracy, form pomocy i wsparcia jakiego moglibyśmy udzielić, aby mogli Państwo kontynuować i rozszerzać pomoc dla potrzebujących rodzin syryjskich.
Informacje na temat osoby kontaktowej oraz wszelkie rekomendacje i uwagi z Parafii proszę przesłać drogą elektroniczną lub w innej formie kontaktu podanej poniżej.
  • adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
  • adres pocztowy: Caritas Polska ul. Okopowa 55 01-043 Warszawa,
  • telefonicznie: 797 970 498.
Jest również możliwość uzyskania dodatkowych informacji na temat rodzin i Programu na stronie http://bliskiwschod.caritas.pl

Szanowni Państwo, drodzy Księża i Darczyńcy, jeszcze raz dziękując w imieniu syryjskich rodzin oraz całego Zespołu Caritas za Państwa dobre serca, gorąco zachęcam do dalszej współpracy i zaangażowania się w niesienie pomocy potrzebującym. Rodziny z Syrii nadal czekają na naszą pomocną dłoń.

Z wyrazami szacunku,
Ks. Marcin Izyc
DYREKTOR CARITAS POLSKA