Wiadomości
parafiacielmice.pl
W imieniu rodzin na Bliskim Wschodzie dziękujemy za okazane wsparcie. 

Rodzina Rodzinie to największy program pomocy humanitarnej w historii Polski. 
Dzięki wsparciu darczyńców, m.in. z Waszej wspólnoty, Caritas Polska przekazuje co miesiąc rodzinom w Syrii, Strefie Gazy, Iraku i Libanie, pomoc materialną. Od początku trwania programu udało się wspólnie przekazać 10 tysiącom rodzin w potrzebie kwotę 63,8 mln złotych. Dziękujemy za każda wpłatę.

POZNAJCIE RODZINY, KTÓRYM POMAGAMY W PROGRAMIE:

Samarha Al Hasany, Strefa Gazy
Samarha mieszka sama wraz z czwórką dzieci w wynajętym domu, którego warunki nie spełniają podstawowych standardów.
Wszechobecna wilgoć i chłód szczególnie wpłynęła na stan najmłodszego dziecka, które w wieku 2 lat jeszcze nie chodzi. Dwoje najstarszych dzieci chodzi do szkoły, która jest oddalona wiele kilometrów od domu. Często dzieci w nocy się budzą i szukają jedzenia, a są dni, że matka nie może im zapewnić nawet kromki chleba. Ich rodzina przeszła wiele trudności i tragedii w związku z toczącym się konfliktem. Jednak Samarha wciąż ma nadzieję na lepszy czas dla swoich dzieci. Olbrzymią pomocą dla samotnej matki jest program Rodzina Rodzinie. Dzięki wsparciu mogła zakupić niezbędny sprzęt do kuchni, zapewnić dzieciom filtrowaną wodę oraz zaspokoić najpilniejsze potrzeby rodziny.

Nehmana Kinno, Liban
Wybuch w bejruckim porcie to była katastrofa w pełnym tego słowa znaczeniu — opowiada Nehman. — Cała moja rodzina ucierpiała, byliśmy ranni, a nasz dom został zniszczony. Trafiliśmy do różnych ośrodków medycznych. To był dopiero początek, bo kryzys trwa do dziś. Teraz żyjemy z dnia na dzień, prosząc jak w modlitwie: „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”.
Czasem idziesz kupić coś drobnego, po czym okazuje się, że to poważne zakupy, bo znów były podwyżki zpowodu inflacji. Caritas jest organizacją, która staje po stronie ludzi, nie czyni wyjątków w niesionej pomocy. Wszyscy to wiedzą. Bardzo dziękuję za tę pomoc dla mnie i dla innych ludzi. Życzę wam wytrwałości.
Niech Bóg was błogosławi.

Antoine Masheq, Syria
Sytuacja, w której obecnie się znaleźliśmy, jest jedną z najtrudniejszych w naszym życiu — mówi z przejęciem Antoine. — Nawet w czasie wojny, pomimo ostrzałów idziałań zbrojnych, koszty życia były mniejsze niż w tej chwili. Płacimy za wynajem mieszkania, za generator prądu oraz jedzenie dla dzieci. Nasz dochód jest bardzo mały w porównaniu z wydatkami. Miesięczne wsparcie z programu Rodzina Rodzinie bardzo nam pomaga i jesteśmy za nie ogromnie wdzięczni Caritas Polska i polskim rodzinom. Wykorzystujemy te pieniądze na zakup podstawowych rzeczy do domu.

Essam, Irak
Essam wraz z żoną i czwórką dzieci musiał uciekać z Sindżaru przed terrorystami ISIS. Pozostawił swój cały dorobek życia oraz źródło utrzymania rodziny. Obecnie wraz z rodziną mieszkają w kontenerze o powierzchni niecałych 20 m². O pracę w regionie jest bardzo ciężko. Pomoc otrzymaną wramach programu Rodzina Rodzinie wykorzystują na opłacenie wynajmu kontenera oraz zakup najpilniejszych produktów żywnościowych. Rodzina Essama w ostatnich latach doświadcza licznych trudności. Jednak przez ten cały czas na swojej drodze spotykają dobrych ludzi. Solidarność polskich rodzin z rodzinami w Iraku ma wielkie znaczenie – dzięki temu nie poddają się i wierzą, że ich dzieci będą żyć normalnie.